Szczegóły artykułu

Prymas Wyszyński na Przystanku Historia

Monika Dejneko-Białkowska

4 grudnia 2020

Wczorajsze popołudnie, 3 grudnia 2020 r. stało się, dla wielu oczekujących na IV tom Pro Memoria Kardynała Stefana Wyszyńskiego, okazją do wysłuchania redaktora naukowego wydania dr hab. Michała Białkowskiego, prof. UMK oraz historyków Kościoła prof. dr hab. Jana Żaryna i dr hab. Pawła Skibińskiego. Gospodarzem spotkania w Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie był dr hab. Rafał Łatka.

Poza rysem historycznym, obszernie omówiono kontekst polityczny wyłaniający się z notatek prymasa z lat 1956-1957. Dyskutowano nad konsekwencjami programu duszpasterskiego Wielkiej Nowenny oraz 40 dniowej podróży Prymasa po Włoszech. Wiele uwagi poświęcono relacjom personalnym prymasa z wybranymi postaciami, które na wielu kartach niniejszego tomu, zaznaczyły swoją obecność.

Lektura IV tomu Pro Memoria daje pogląd o niezwykłej pracowitości i umiejętności zorganizowania Prymasa Tysiąclecia wynikającej, co do czego dyskutanci byli jednomyślni, z Jego wewnętrznego uporządkowania oraz perspektywicznego myślenia. Rozbieżności pojawiły się w ocenie zaangażowania politycznego i religijnego środowisk katolików świeckich.

Jedno jest pewne. Sformułowanie Pawła Skibińskiego: „Stajnia Zenona Kliszki”, a będące metaforą terminu „katolicy koncesjonowani”, przejdzie do dyskursu naukowego, a co najmniej rozemocjonuje środowiska publicystów katolickich.

Tekst i zdjęcia: Monika Dejneko-Białkowska